...

Republika bez kazu

chyby

Jaké jsou nejčastější chyby v péči o ústní dutinu u dětí a dospělých?

Členka prezidia Asociace dentálních hygienistek ČR, Mgr. Markéta Marušanová, DiS., nám v rozhovoru prozradila, proč k dosažení zdravého a krásného chrupu nestačí pouze návštěva stomatologa. Objasnila nám, jaké aspekty jsou při čištění zubů důležité, a varovala nás před častými chybami, kterých se v péči o chrup nejčastěji dopouštíme.

Je dentální hygiena typem péče, která v českém prostředí získává na oblibě? Zvyšuje se u nás v posledních letech počet návštěv ordinací dentálních hygienistů?

Ano, zvyšuje, a to velmi výrazně. Pamatuji si na své začátky, kdy jsem naprosté většině pacientů při první návštěvě vysvětlovala, kdo vlastně jsem a co ode mě mohou očekávat. Nevěděli, kam mají profesi dentální hygienistky zařadit, a velmi často ji zaměňovali se zubními laboranty nebo sestřičkami. V dnešní době je to naopak, naprostá většina pacientů přesně ví, kdo je dentální hygienistka a jaké druhy ošetření provádí, a tak velmi často přicházejí s konkrétními požadavky.

Jak často by lidé měli absolvovat ošetření u dentální hygienistky? Proč je to důležité a z jakého důvodu nestačí návštěva stomatologa?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Dentální hygiena nemá, na rozdíl od preventivních prohlídek, stanovený pravidelný interval, který by byl pro všechny stejný. Počet návštěv za rok je individuální a závisí na celém komplexním léčebném plánu. Zjednodušeně však můžeme říci, že čím horší je výchozí stav, tím častěji by měl pacient zpočátku na dentální hygienu docházet. Není výjimkou, když pacienti navštěvují dentální hygienistku jednou za 3 měsíce, ale na druhou stranu máme i pacienty, kterým stačí chodit jednou ročně, protože se pečlivě starají o svoji ústní dutinu. Součástí každé návštěvy dentální hygieny je tedy důkladné vyšetření, motivace pacienta ke zlepšení svého ústního zdraví, dále instruktáž o tom, jaké pomůcky a jakým způsobem je třeba používat, a rovněž profesionální čištění zubů. U dospělého pacienta to vyžaduje minimálně hodinu času. Kdyby se takto věnoval každému svému pacientovi stomatolog, neměl by čas na jinou práci. Proto jsou dentální hygienistky nezbytnou součástí stomatologického týmu.

Jsou častými pacienty v ordinacích také děti?

Častými bohužel nikoliv. V naší populaci dosud převládá jeden z mnoha mýtů, že malé děti dentální hygienu nepotřebují, protože kupříkladu paradentóza je onemocnění dospělých. Já osobně doporučuji první návštěvu kolem třetího roku, aby se dítě mohlo začít s ordinací seznamovat. Ukazujeme si, jak si správně čistit zuby, a navíc velká část dětí si už v tomto věku nechá zuby šetrně profesionálně vyčistit. Součástí je i důkladná motivace a instruktáž rodičů, protože do dvanácti let věku dítěte jsou právě oni zodpovědní za stav dětských zoubků. Zkrátka platí, že čím dřív začneme, tím větší je šance, že si dítě i rodiče osvojí správné návyky, a odměnou tak budou zdravé zuby po celý život.

Jakých nejčastějších chyb v péči o ústní dutinu se dopouštějí dospělí?

Chyb je celá řada, ale mezi ty nejčastější patří nesprávná technika čištění zubů, špatná volba zubního kartáčku a absence nebo špatná velikost mezizubních kartáčků. A určitě bych do této kategorie zařadila i nesprávné informace, protože řada našich pacientů je dosud přesvědčena o tom, že zubní kaz a paradentóza jsou dědičné, že se zuby více kazí v těhotenství nebo že stav zubů je ovlivněn tvrdostí vody. V poslední době se také na sociálních sítích a internetových stránkách šíří různé zaručené rady, jak zuby vybělit, anebo dokonce jak si je opravit, aby pacient nemusel k zubnímu lékaři. Tyto neodborné rady mají v naprosté většině případů za následek poškození zubů.

Rodičům se často nedaří přinutit své děti k pravidelnému čištění zoubků. Poradíte jim, jak se s tímto problémem vypořádat?

Ideální je jít příkladem. Děti velmi často a rády napodobují dospělé, takže pokud jim my sami budeme dobrým vzorem, není už nutné je k pravidelnému čištění zubů nutit. Já osobně vždy volím cestu pozitivní motivace. Využít se dá celá řada motivačních her, existují různá instruktážní videa, pohádky apod. Každý rodič nejlépe ví, jak své dítě zaujmout, takže žádná univerzální cesta neexistuje. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Péče o ústní dutinu je důležitá, ale to, co nám především ničí zubní sklovinu, je nevhodná strava. Které potraviny považujete za nejškodlivější?

Největším nepřítelem zubů je cukr. Ten slouží jako potrava pro bakterie, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu, a proto je velmi důležité mít příjem sacharidů pod kontrolou. U zubů však nezáleží tolik na tom, kolik cukru zkonzumujeme, ale jak často. Například pokud máte rádi čokoládu, je lepší ji sníst najednou, než z ní v průběhu dne postupně ujídat. Velkým rizikem jsou i tzv. skryté cukry, kdy daná potravina nemusí být vůbec sladká, ale může obsahovat velké množství sacharidů. V neposlední řadě jsou pro zuby rizikem také kyselé potraviny a nápoje, které způsobují odvápnění skloviny, a tím její oslabení. Týká se to zejména energetických a kolových nápojů.

Každodenní péče o ústní dutinu, čistění 2krát denně, zubní nit, ústní voda. Jak má vypadat základní každodenní čištění ústní dutiny? Co je to nejnutnější a co bychom neměli podceňovat, i když spěcháme do práce a večer padáme únavou do postele?

Základem správné a efektivní zubní hygieny je mít vhodný kartáček na zuby, umět s ním pracovat a čistit mezizubní prostory mezizubním kartáčkem se správnou velikostí nebo s dentální nití, či kombinací obojího. Na zubní pastě a ústní vodě naopak tolik nezáleží, ty jsou pro čištění zubů pouze doplňkem. A večerní ústní hygienu rozhodně nepodceňujte, protože vše, co si na zubech před spaním necháte, působí celou noc.

Veronika Dufková

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.