Republika bez kazu

ct2

Lidé, kteří chodí k zubaři pravidelně, mají průměrně nižší krevní tlak

MUDr. Petra Vysočanová:

Lidé, kteří chodí k zubaři pravidelně, mají průměrně nižší krevní tlak než ti, kteří na kontroly nechodí. 


O tom, jaký vliv má zdraví ústní dutiny na celkový zdravotní stav a rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, jsme si povídali s kardioložkou a internistkou MUDr. Petrou Vysočanovou. Ta působí jako vedoucí lékař na jednotce intenzivní kardiologické péče a vedoucí poradny pro léčbu hypertenze a preventivní kardiologie ve FN Brno a specializuje se na komplikované případy hypertenze. 

1. Jak přispívá špatná ústní hygiena a záněty v ústech k hypertenzi a srdečním chorobám? Můžete tuto souvislost vysvětlit?

Prakticky každý chronický zánět v těle, tzn. zánět kloubů, střev, ale i zánět v dutině ústní zvyšuje nejen hodnotu krevního tlaku, ale také riziko vzniku srdečního infarktu. Zjednodušeně si lze představit, že se při zánětu uvolňují v těle látky, které postihují výstelku cév. Cévy pak abnormálně reagují na další podněty, a to vede jak ke zvýšení krevního tlaku, tak k rychlejšímu ukládání tukových části – tzn. skleróze cév a vzniku krevních sraženin. Záněty v dutině ústní mají významný vliv na zdraví srdce a cév, vzhledem k tomu, jak často se mezi lidmi vyskytují.

2. Jaké jsou běžné příznaky problémů s ústní dutinou, které mohou potenciálně vést ke kardiovaskulárním problémům?

Příznaky různých stomatologických onemocnění by nejlépe popsal stomatolog. Pro nás všeobecné lékaře je důležitá informace o viditelném stavu chrupu, krvácení z dásní a jejich zánět, údaj o zánětu v oblasti kořenů zubů, nebo dokonce ztráta zubu. Důležité je se aktivně zajímat o to, jestli pacient stomatologické potíže má. Často je sám spontánně neudává, protože neví, že je zde možná souvislost s dalšími zdravotními problémy.

3. Jaké rady byste dala osobám s hypertenzí nebo srdečním onemocněním ohledně rutinní péče o zdraví ústní dutiny?

Pravidelná péče o zdraví jak zubů, tak dásní, spojená s pravidelnou návštěvou stomatologa, ev. dentální hygieny. Máme k dispozici údaje, že lidé, kteří chodí k zubaři pravidelně, mají průměrně nižší krevní tlak než ti, kteří na kontroly nechodí. 

4. Jak postupuje kardiolog v případě, když přijímá do péče pacienta se závažným kardiovaskulárním onemocněním, který má zjevně zanedbanou ústní hygienu? Musí se ústní zdraví řešit zároveň s kardiologickým vyšetřením?  

Pokud pacient má některé dlouhodobé – chronické onemocnění, jako je hypertenze, srdeční selhání, ischemická choroba srdeční, kardiolog pouze doporučí návštěvu stomatologa a zvýšenou péči o dutinu ústní. Zlepšení stomatologického nálezu u takových nemocných může zlepšit průběh jejich srdečního onemocnění a například snížit množství podávaných léků. Zcela odlišná je situace u nemocných, kteří leží v nemocnici pro akutní srdeční onemocnění – např. zánět srdečních chlopní, akutní srdeční selhání. U těchto nemocných, pokud se zachytí zánět v dutině ústní nebo možný zdroj infekce v oblasti kořenů zubů, musí být problém řešený ihned, protože bezprostředně pacienta ohrožuje na zdraví i životě. 

5. Jak často se ve Vaší praxi setkáváte s případy, kdy jsou záněty v ústech spojené s kardiovaskulárním onemocněním? Jedná se vždy o závažná onemocnění? Může mít zanedbaná ústní hygiena fatální následky?

Dlouhé roky pracuji na jednotce intenzivní péče kardiologické kliniky. Stále častěji se setkáváme s pacienty, u kterých chronická infekce v dutině ústní, ale i jinde v těle, způsobí zánět srdce a srdečních chlopní. Jedná se o velmi závažné onemocnění, s nepříjemnými komplikacemi (např. mozková příhoda), které může i přes naši maximální péči skončit fatálně. Prakticky vždy je potřeba počítat s dlouhodobými následky. Je velmi smutné, že taková banální věc, jako je péče o zuby a pravidelná návštěva zubaře, by mohla tomuto onemocnění zabránit.

6. Můžete, prosím, uvést nějaké případy z praxe? 

Jeden z prvních případů, s kterými jsem se před lety setkala, a který mne inspiroval k tomu, abych se začala zajímat o problematiku zánětu u pacientů s vysokým krevním tlakem, byl mladší muž – 45 let, s těžkou hypertenzí. Byl poslaný do mé poradny, protože praktickému lékaři se nedařilo jeho krevní tlak stabilizovat i při podávání 5 různých léků. Navíc se u něj začaly projevovat neurologické potíže způsobené hypertenzí. Tento muž měl chrup v zoufalém stavu, krvácející dásně, vyklající se zuby, pravidelně užíval léky proti bolesti. Když konečně překonal strach ze zubaře, byl jeho chrup již tak poškozený těžkou parodontitidou, že o většinu zubů přišel. Překvapivě se pak cítil mnohem lépe, krevní tlak mu klesl a stabilizoval na 1 tabletce. Od té doby se vždy snažím na pacienty působit, aby tak jak chodí pravidelně na kontroly k nám, chodili i k zubaři. A doporučuji jim udělat si ranní a večerní rutinu – společně při čištění zubů užívat i léky na tlak.

Otázky kladla Mgr. Veronika Dufková

DALŠÍ ČLÁNEK/TÉMA

Lidé, kteří chodí k zubaři pravidelně, mají průměrně nižší krevní tlak

Čisté zuby nebolí

Jihlava se zapojila do Světového dne ústního zdraví 2024

Jako lékař chápu zdravotní i ekonomickou sílu prevence