Republika bez kazu

nesmyslne-stereotypy-1

Nesmyslné stereotypy v péči o zuby a ústní dutinu

Je poměrně obvyklé, že řadu každodenních činností máme tak zautomatizovány, že už je děláme zcela bezmyšlenkovitě. Může se nám proto přihodit, že se někdy držíme některých nešťastných návyků jen z pouhého zvyku. A u čištění zubů je těchto nesmyslných automatismů opravdu mnoho a jsou jedním z hlavních důvodů, proč se nám nedaří dosáhnout dostatečné účinnosti zubní hygieny. Pojďme se podívat na ty hlavní mýty a pokusme se odstranit alespoň ty nejčastější.

Čistit zuby po probuzení a těsně před spaním? Ne, kdykoliv během dne, ale pořádně.

Tento mýtus vychází z představy, že to, co kazí naše zuby, jsou samotné zbytky jídla a pití. Ve skutečnosti jsou zubní kazy způsobené odpadovými produkty bakterií z rozkládajících se zbytků jídla, které osidlují zubní povlak na našich zubech až po 24 hodinách od jejich vyčištění. Vůbec tedy nemusíme čistit zuby těsně po probuzení a těsně před spaním, kdy jsme unavení a nemáme dost trpělivosti. Je možné si vybrat čas na vyčištění zubů tehdy, kdy na to máme největší klid a jsme schopni se na to plně soustředit. Může to být klidně i těsně před jídlem, neboť jídlo neruší účinek pečlivého čištění.

Čistit zuby v koupelně? Ne, na sucho kdekoliv, kde je nám to příjemnější.

Snad nejčastější omyl, ke kterému nás nutí používání zubní pasty a nutnost vyplivovat ji do umyvadla. Koupelna není ale příliš příjemné místo na provádění zubní hygieny. Pokud začneme čistit kartáčkem bez pasty, začnou se nám otevírat možnosti k čištění na výrazně příjemnějších místech. Velmi dobře se čistí například u televize v obýváku při oblíbeném pořadu, při jízdě v automobilu nebo ve vaně. A jistě sami objevíte řadu dalších Vám příjemných míst. Čištění bez pasty dává mnohem více klidu věnovat se skutečně pečlivě všem potřebným ploškám všech zubů. Je velmi dobré nechat si zubní pomůcky v dosahu vašeho oblíbeného místa, abyste si udělali z čistění pravidelný rituál.   

 

Čistit zuby zubní pastou?

Zubní pasta neposkytuje dostatečný klid na pečlivé vyčištění zubů. Má ale mnoho užitečných vlastností a zejména je významná pro obsah fluoridů omezujících riziko vzniku zubních kazů. Řada z nás je navíc zvyklá na příjemnou vůni a chuť zubní pasty. Pastu ale můžeme na zuby aplikovat až po jejich vyčištění, když si jdeme do koupelny uložit zubní pomůcky.

Nejdůležitější je zubní kartáček. Ne, zásadní je mezizubní hygiena.

Kdybychom čistili zuby jen mezizubními pomůckami, měli bychom zdravější zuby, než když čistíme jen zubním kartáčkem. Mezizubní prostory jsou zásadním místem pro budoucnost našich zubů, jak z pohledu výskytu zubních kazů v dospělosti, tak z pohledu paradentózy. Klasickým zubním kartáčkem čistíme prostory, které mají malý výskyt kazu, neboť je účinně otírají tváře a jazyk, a nedovolují tak zubnímu plaku dozrát do dostatečné škodlivosti.

Držet kartáček jako kladivo? Ne, jako tužku.

Na odstranění zubního povlaku není zapotřebí žádná velká síla.  Aby byly zuby správně vyčištěné, je potřeba zvládnout stejně vytříbenou techniku jemných pohybů v prstech jako při psaní či malování. Správný úchop kartáčku snižuje rychlost únavy a bolest ruky při čištění a omezuje riziko poškození zubních povrchů za použití nekontrolované síly.

Vyměnit kartáček po roztřepení? Ne. Kartáček by se při čistění roztřepit neměl.

Při správné technice práce se zubním kartáčkem by nemělo dojít ani při dlouhodobém používání k jeho roztřepení. A to dokonce ani u nejměkčích kartáčků. Kartáček by se tedy měl měnit spíše z hygienických důvodů jednou za dva až tři měsíce.

Čistit zuby dvě minuty? Ne, tak dlouho, až budou čisté.

Velmi rigidní a nesmyslný mýtus. Zuby je dobré čistit bez ohledu na čas v ustálené posloupnosti tak dlouho, až vyčistím zuby na všech ploškách. Po vyčištění je dobré zuby zkontrolovat jazykem, zda jsou hladké až k dásni, a případně je jemně dočistit.  

Čistit zuby po každém jídle? Ne, zcela stačí dvakrát denně.

Všeho moc škodí a zubní povlak potřebuje dlouhý čas na své zrání. Při častém čištění navíc většinou opomíjíme vyčistit stejná místa, u nichž platí, že je to potom stejné, jako bychom zuby nečistili zuby vůbec. Navíc riskujeme zbytečné poranění a citlivost dobře dostupných krčkových partií zubů. Je lépe vyčistit zuby pečlivě dvakrát denně správnou technikou, ale pečlivě, než vícekrát denně špatně.

PŘIJDU NA TO SÁM? NE, POTŘEBUJI ODBORNÉ VEDENÍ.

Toto je nejčastější důvod, proč zubní hygiena u většiny naší populace nevede k úspěchu. Zubní hygienu považujeme za něco naprosto triviálního, na čem nelze vymyslet žádnou složitost. Ale je to krutý omyl. Nastavit skutečně účinnou kombinaci zubních pomůcek k docílení úspěšné hygieny trvá velmi dlouho a je to velmi náročné. Navíc tak, aby bylo čištění zubů dostatečně účinné, a přitom co nejšetrnější k zubům a dásním. Téměř neznám pacienta, který by dosáhl správné hygieny bez odborné pomoci, jen na základě informací z televize, internetu či z hromadných preventivních akcí. K zvládnutí zubní hygieny, chránící nás před onemocněním dásní a zubním kazem, je nezbytný kvalitní trenér zubní hygieny v podobě zubního lékaře či zubní hygienistky, kteří sami zubní hygienu kvalitně ovládají. 

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOTAZY Z PORADNY

Přírodní zdroje pro léčbu úst a zubů

Příčiny, příznaky a léčba bruxismu: jak se vyznat v problematice bruxismu?

Jak pečovat o zuby s rovnátky

Péče o zuby kuřáků