Správná výživa pro dětský chrup
V poslední době jsem jako zubní lékař velmi smutný, protože dochází k velkým změnám ve zvýšení výskytu zubních kazů u dětí a mladých pacientů. Jednu z hlavních příčin spatřuji ve změnách toho, co jsme si v posledních dvaceti letech zvykli jíst a pít. Kromě správného čištění zubů je právě to, co jíme a pijeme, nejdůležitější pro to, abychom si zachovali zdravé zuby bez zubních kazů.
Bohužel ne všechno to, co je zdravé pro naše tělo či co nám chutná, je zdravé a dobré pro naše zuby.
Zejména dětské zoubky jsou na chyby ve stravování velmi náchylné. Při přehnané spotřebě kazy způsobujících potravin nás proti kazům neochrání ani správná zubní hygiena s fluoridovanou zubní pastou.
Na co si tedy dát pozor?
Obecně platí, že pro zuby je horší pravidelné konzumování malých dávek sladkého pití a jídla a mlsání než jednorázové zdlábnutí kila čokolády. I když proti tomu by asi protestovali zase lékaři, kteří v tom vidí riziko tloustnutí.
Jestli pro naše zuby existuje něco opravdu nebezpečného, tak je to sladké pití. A přiznejme si, že právě těchto lákadel v podobě různých nápojů typu Coca-Cola, energy drinky a podobných dobrot dnes konzumujeme mnohem více než dříve. To je také jeden z nejdůležitějších vlivů, proč se mnohem více než dříve setkáváme s mladými lidmi, kteří mají již kolem věku dvaceti let kompletně zkažené a často velmi obtížně opravitelné zuby.
Podobné chyby ale nevědomky dělají maminky, když dětem dávají pít zdánlivě zdravé čaje s medem a citronem, ovocné domácí a kupované šťávy nebo ovocné džusy.
Zvláště u malých dětí může usínání s kojeneckou láhví s obsahem sladkého pití zavinit hotovou tragédii, kdy už u dvouletých dětí vidíme ztrátu dokonce i všech zoubků z důvodů plošných kazů. Tento stav si také vysloužil dle toho svůj název – kaz kojenecké láhve.
Ale velmi nebezpečné pro zuby je i oblíbené pití koncentrované citronové šťávy či vykusování citronů. I tento zlozvyk, který působí jako zdánlivě zdravý, může skončit nutností opravy všech zubů drahými keramickými korunkami.
Pokud by něco mělo být ideálním zdrojem tekutin jak z pohledu zubů i celkového zdraví, tak je to obyčejná voda bez bublinek. A klidně může být z vodovodu.
Kdo z rodičů zvládne dávat dítěti k pití vodu, většinou si ušetří obrovské množství problémů. A to nejen s kazy, ale i s tloustnutím a se sklonem k vážným onemocněním svého dítěte v dospělosti.
I když se to nezdá, podobně nebezpečné pro naše zuby mohou být nejen potraviny sladké a různé sušenky, ale i slané chipsy, tyčinky a bílé pečivo. Složité cukry v nich obsažené se vlivem enzymů ze slin ještě v ústech rozkládají na jednoduché cukry se stejným efektem, jaký může mít tabulka čokolády. I zde platí, že nebezpečnější je frekvence konzumace než celkové množství.
V souvislosti s některými silně kyselými potravinami, džusy nebo citrusovými plody nebo Coca-Colou je třeba varovat také před okamžitým čištěním zubů po těchto pokrmech a nápojích. Pokud se nepočká několik desítek minut, může dojít v krajním případě i k vážnému a bolestivému poškození naleptané skloviny na zubech.
Na závěr chci ještě varovat před některými nápoji, jako je Pepsi Cola či Coca-Cola bez cukru. I když se v poslední době staly oblíbenými tyto nápoje s nulovým obsahem cukru, stále je jejich součástí jako jedna složka kyselina fosforečná, která nejenže může poškozovat zubní sklovinu, ale hlavně blokuje správné vychytávání a ukládání vápníku do kostí. Kyselinu fosforečnou navíc používají zubní lékaři při leptání zubů při výrobě bílých plomb.
Je jasné, že ne všem nástrahám a laskominám se umíme v současnosti bránit a vyloučit je zcela ze svého jídelníčku, ale oč více hříšků máme ve stravování, o to dokonalejší musíme mít čištění zubů, aby nás nakonec náš zlozvyk nepřišel opravdu velmi draho.
MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu